TINKLARAŠTIS

Informacija apie langų rasojimą

Gruodžio 18d.

• Kas yra kondensatas?

Drėgmė, kuri nusėda ant langų ar durų, yra vandens kondensatas. Jis susidaro iš vandens garų, esančių ore. Gali susidaryti tiek ant išorinio, tiek ant vidinio stiklo paviršiaus.

• Kodėl susidaro kondensatas?

Kai šiltas, drėgnas oras liečiasi su vėsesniais paviršiais, drėgmės perteklius ore kondensuojasi. Tai vyksta todėl, kad vėsus oras, kuris yra prie pat vėsaus paviršiaus, negali išlaikyti jame esančios drėgmės, kaip tai gali supantis šiltas oras. Langų rasojimas gali būti įspėjamasis signalas. Tai gali reikšti, kad vidaus patalpų drėgmė gali daryti žalą kitoms Jūsų namų vietoms.

• Iš kur atsiranda vidaus drėgmė?

Yra daug veiksnių, lemiančių drėgmės didėjimą ore. Keturių suaugusių asmenų šeima normaliai prakaituodama ir kvėpuodama išskiria apie 0,30 litro vandens garų per valandą. Ruošiant maistą tris kartus per dieną į orą yra išskiriama apie 2,30-2,80 litro vandens garų. Vienas prausimasis po dušu – dar papildomai 0,30 litro vandens garų. Be to, visa kita veikla, kuriai yra naudojamas vanduo (indų, grindų plovimas, skalbimas ir pan.), drėkina orą. Kasdien keturių suaugusių asmenų šeima į namų orą išskiria apie 60 litrų vandens garų. Kuo daugiau yra vandens garų ore, tuo didesnis to oro santykinis drėgnumas. Papildomi drėgmės atsiradimo šaltiniai yra kambariniai augalai, gamtinių dujų deginimas, skalbinių džiovinimas ir pan.

• Kas yra santykinis oro drėgnumas?

Oras gali išlaikyti tik tam tikrą ribotą vandens garų kiekį, kuris priklauso nuo oro temperatūros. Kai tam tikros temperatūros oras yra maksimaliai prisotintas tokiu kiekiu vandens garų, kurį oras gali išlaikyti, santykinis oro drėgnumas yra lygus 100%. Kai jame yra pusė kiekio, kurį oras gali išlaikyti, – santykinis oro drėgnumas yra 50%. Vėsesnis oras gali išlaikyti mažesnį kiekį vandens garų nei šiltesnis. Taigi 10 °C šilumos ir 100% drėgnumo ore yra mažiau vandens garų nei 20 °C šilumos ir 100% drėgnumo ore.

• Kaip išmatuoti vidaus patalpų santykinį oro drėgnumą?

Jūs galite naudoti drėgmės matuoklį, kuris vadinamas higrometru. Tai nebrangus prietaisas, kurį galima įsigyti daugelyje buitinių prekių ir įrankių parduotuvių.

• Kokie yra drėgmės pertekliaus požymiai?

Langų rasojimas dažnai parodo vidaus patalpose esant drėgmės perteklių. Patikrinkite, ar nėra vandens ar ledo ant Jūsų langų. Pasižiūrėkite, ar ant lubų, spintų nėra drėgnų plotų. Vandens pripildytos sienų lauko dažų dangos pūslės taip pat gali rodyti vidaus patalpų drėgmės perteklių.

• Ar santykinis drėgnumas daro įtaką sveikatai?

Daugelis mokslininkų ir gydytojų sutinka, kad santykinis oro drėgnumas turi įtakos žmonių sveikatai. Rekomenduojamas drėgnumas vidaus patalpose yra nuo 30% iki 50%. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos specialistų išvadomis, didesnis nei 65% santykinis oro drėgnumas padidina viršutinių kvėpavimo takų ligų riziką, be to, toks drėgnumas neigiamai veikia sergančiųjų astma arba alergijomis sveikatą. Mažesnis santykinis oro drėgnumas (<30%) gali sukelti odos išsausėjimą, niežulį, peršulį.

• Ką drėgmės perteklius gali padaryti mano namams?

Oro drėgmės perteklius greitina namų fizinį nusidėvėjimą. Drėgmė skverbiasi į sienas ir kitas namo konstrukcijas. Tuščiose ertmėse ji gali kauptis ir šaltuoju metų laiku sušalti. Ledui besiplečiant, metai po metų yra iš lėto ardomos namo konstrukcijos. O šiltuoju metų laiku jis tirpsta, dėl to drėksta lubos, sienos. Be to, esant drėgmės pertekliui, veisiasi pelėsis.

• Ar kondensatas susidaro tik žiemą?

Kondensatas dažniausiai susidaro žiemą, tačiau jis gali susidaryti ir tada, kai ore esantys vandens garai liečiasi su paviršiais, kurių temperatūra yra žemesnė nei rasos taškas (temperatūra, kuriai esant oras prisisotina vandens garų ir išskiria rasą). Pvz., šaltomis žiemos dienomis šilto vidaus oro drėgmė gali kondensuotis ant įprastai šaltesnio stiklo paviršiaus. Retais atvejais pavasarį ir rudenį (labai retai karštomis ir drėgnomis vasaros dienomis) gali susidaryti išorinis kondensatas ant langų. Paprastai tai rodo, kad langas gerai sulaiko šilumą viduje.

• Ar kondensato susidarymo intensyvumas priklauso nuo namo?

Dažniausiai taip. Anksčiau, kai energijos taupymas daugeliui žmonių nerūpėjo, namai buvo ne tokie sandarūs, kokie yra naujos statybos. Šilumos izoliacinės medžiagos buvo paprastos. Sienos ir lubos buvo daromos iš poringesnių medžiagų, langai buvo nesandarūs ir šilumą sulaikydavo kelis kartus prasčiau nei šiuolaikiniai langai. Todėl ore esantys vandens garai galėjo lengviau judėti į patalpas ir iš jų. Šiuolaikiniai namai dėl naujų statybos technologijų, šilumos izoliacinių medžiagų yra kur kas sandaresni ir taupesni energijos suvartojimo atžvilgiu. Tokie yra ir šiuolaikiniai langai – taupantys šilumą ir sandarūs. Esant sandariai patalpai, drėgmė, atsiradusi iš vonios kambario, virtuvės, skalbyklų, augalų, žmonių ir t.t., padidina santykinį patalpų oro drėgnumą. Prastesnėmis sąlygomis ši drėgmė tampa žalinga ir kenksminga.

• Kuo susiję drėgmė ir komfortas?

Ar namuose jaučiatės patogiai, priklauso nuo daugelio veiksnių, tarp jų temperatūros ir oro, jo santykinio drėgnumo, oro judėjimo, patalpose esančių paviršių temperatūros, šviesos kiekio, saulės radiacijos intensyvumo. Kadangi drėgmė yra vienas iš pagrindinių komforto veiksnių, Jūs turite įdėmiai stebėti ir reguliuoti jos kiekį namuose tiek žiemą, tiek vasarą. Kai kurie žmonės mano, kad padidėjusi drėgmė namuose suteikia didesnį komfortą žiemą. Jiems atrodo, kad yra lengviau kvėpuoti drėgnesniu oru. Tačiau esant drėgnam patalpų orui, žmogaus organizmas neatiduoda savo drėgmės tiek, kiek jam reikėtų atiduoti. Be to, padidėja peršalimo ligų tikimybė. Tiesa, kartais nutinka ir taip, kad patalpų orą reikia papildomai drėkinti, nes per sausas oras taip pat neigiamai veikia žmogaus organizmą. Taigi reikia sekti savo namų aplinką ir siekti, kad ji būtų komfortiška ir palanki Jūsų ir Jūsų šeimos sveikatai. Daugelis žmonių jaučiasi gerai, kai namuose yra 30-50% santykinis oro drėgnumas, ir apie 20-22 °C šilumos. Ko gero, daugelis esate patyrę diskomfortą vasarą, kai yra aukšta temperatūra ir labai drėgnas oras. Kad padidėtų darbo našumas, pagerėtų miegas, savijauta, vis dažniau yra naudojami patalpų oro kondicionieriai, kurių pagrindinė paskirtis – šalinti perteklinę drėgmę vasarą. Gerą savijautą vasarą lemia daugelis veiksnių: oro temperatūra, paviršių temperatūra, santykinis oro drėgnumas, oro judėjimas ir tiesioginė saulės radiacija. Daugelis žmonių vasarą jausis gerai, jei vidaus patalpų santykinis oro drėgnumas bus 25-55%, o oro temperatūra – 22-28 °C šilumos.

• Jeigu aš padidinsiu santykinį oro drėgnumą žiemą, ar galiu sumažinti temperatūrą ir taupyti šilumą?

Jums gali atrodyti, kad tarp santykinio oro drėgnumo ir šilumos yra ryšys, tačiau žmogaus kūnas greitai apsipranta su drėgmės lygio pokyčiu. Todėl jeigu Jums šalta, kai yra 18 °C, drėgmės kiekis neturės jokios reikšmės. Esant didesnei ar mažesnei drėgmei Jums vis tiek bus šalta.

• Kaip aš dar, ne tik išjungęs drėkintuvą, galiu sumažinti drėgmę patalpose?

Reguliariai vėdinkite patalpas, o jeigu veikla Jūsų namuose suaktyvėja (daugiau žmonių patalpose, daugiau patiekalų ruošiate virtuvėje, dažniau skalbiate, džiovinate kambariuose), vėdinti reikia dažniau (jeigu languose yra orlaidės, tai dar nereiškia, kad jos vėdina pakankamai, tai priklauso nuo Jūsų šeimos gyvenimo būdo). Vėdindami išjunkite šildymo prietaisus arba sumažinkite jų veikimą, taip taupysite energiją.
Nieko nedžiaukite ant šildymo prietaisų šalia langų (džiovinkite vonios kambariuose, balkonuose ar tam numatytose kitose vietose).
Kai ruošiate maistą virtuvėje, naudokite garų rinktuvą. Kai prausiatės vonioje ar duše, įjunkite ventiliatorius, kol veidrodis neberasos. Tačiau atsargiai: nenaudokite ventiliatorių per ilgai, galite juos perkaitinti.
Nelaikykite malkų namuose ar rūsiuose, džiūdamos jos išskiria drėgmę. Neauginkite labai daug augalų.
Jeigu Jūsų namuose įrengta mechaninio vėdinimo sistema, įsitikinkite, kad patenka grynas oras.
Jeigu lauke oro temperatūra krinta, turėtumėte sumažinti drėgmės kiekį savo namuose. Tai galėsite padaryti sumažinę drėgmės šaltinių kiekį.

• Ar kondensato kiekis priklauso nuo langų tipo?

Erkerių ir žiemos sodų langai paprastai rasoja dažniau, nes oro cirkuliacija prie langų paviršių būna nepakankama. Be to, jie yra vėsesni, kadangi tiesiogiai nesiliečia su pastato išorės sienomis. Tokiais atvejais rekomenduojama naudoti papildomus elektrinius pučiamuosius šildytuvus, kurie pagerina šilto oro cirkuliaciją prie langų. Aukšti langai (vitrininiai) rasoja dažniau, jeigu lango rėmas nėra pakankamai apšiltintas.

• Ar langų rasojimui turi įtakos užuolaidos, roletai ir vidinės žaliuzės?

Užuolaidos ir kiti langų dangalai gali padidinti kondensato susidarymo galimybę, nes jie trikdo šilto oro cirkuliavimą prie langų paviršių nuo šildymo prietaisų. Taigi kai užtrauktos užuolaidos, nuleisti roletai ar vidinės žaliuzės, langai gali rasoti labiau.

• Kodėl aplink stiklo kraštą susidaro apie 3 cm pločio kondensato kraštas?

Jeigu panašaus pločio kondensato kraštas susidaro ties rėmo ir stiklo kraštu, tai gali būti dėl to, kad stiklo paketo rėmelis yra aliumininis, o aliuminis, praleisdamas šaltį, šaldo stiklą. Šaltesnėje stiklo vietoje ir susiformuoja kondensatas. Kadangi stiklo vidurys lieka šiltesnis nei stiklo kraštas prie paketo rėmelio, jis nerasoja. Susidariusi kondensato juosta nereiškia, kad langas yra netinkamos kokybės ar kad jis praleidžia šaltį į vidų. Dažnai rekomenduojama naudoti plastikinius rėmelius (Swisspacer™ arba TGI) vietoj aliumininių. Plastikas kur kas geriau sulaiko šilumą, stiklo paviršius prie rėmelio būna šiltesnis, dėl to mažėja rasojimo galimybė. Taip pat dėl to yra geresnės lango šiluminės charakteristikos.

• Kodėl susidaro kondensatas langų viduje (rėmo ir varčios viduje)?

Visos varstomosios dalys daugiau ar mažiau praleidžia orą. Kai šiltesnis ir drėgnesnis oras liečiasi su vėsesniu oru ar paviršiais, vėsdamas jis išskiria drėgmę. Ši drėgmė virsta kondensatu ant langų rėmų ir varčių vidinių pusių. Kad kondensatas nesikauptų ant lango minėtų paviršių, o išbėgtų į lauką, daromos kondensato nubėgimo ertmės, kurios yra aliumininėje nuolajoje. Jeigu ertmės užaklintos, kondensatas gali kauptis rėmo viduje. Tokiu atveju susikaupęs vanduo gali bėgti į patalpų vidų, o šaltuoju metų laiku virtęs ledu gali sugadinti, deformuoti ar netgi sulaužyti langą. Todėl svarbu, kad nepamirštumėte kartais patikrinti, ar Jūsų langų kondensato nubėgimo angos nėra užkimštos purvu, šiukšlėmis.

• Kodėl susidaro kondensatas langų išorėje?

Rasa ant langų išorės yra natūralus gamtos reiškinys. Taip atsitinka daugeliui lauke esančių paviršių, kai jų temperatūra nukrinta žemiau lauko oro rasos taško. Ir tai jokiu būdu nereiškia, kad Jūsų langai yra netinkamos kokybės. Tiesą sakant, išorės rasojimas rodo, kad langas gerai sulaiko vidaus šilumą (šiluma nepraeina iki išorinio lango paviršiaus).

• Ar yra atvejų, kai langų rasojimas yra laikinas reiškinys?

Yra trys atvejai, kai lango rasojimas yra laikinas:
a) Nauja statyba, remontas, apdaila: medis, tinkas, cementas ir kitos statybinės medžiagos, kurios buvo naudojamos naujoje statyboje ar renovuojant, yra didelis drėgmės šaltinis. Kai prasideda šildymo sezonas, konstrukcijose esanti drėgmė išsiskiria į vidaus patalpų orą. Paprastai šis konstrukcijų džiūvimo procesas trunka vieną šildymo sezoną.
b) Šildymo sezonas: šildymo sezono pradžioje yra galimybė susidaryti laikinam kondensatui. Per drėgnas vasaros dienas namo konstrukcijos sugeria tam tikrą kiekį drėgmės, kuris po kelių šildymo sezono savaičių dingsta.
c) Temperatūros kaita: staigus lauko ar vidaus oro temperatūros kritimas taip pat gali turėti įtakos laikino kondensato susidarymui per šildymo sezoną.

• Kodėl susidaro kondensatas tarp stiklų stiklo pakete?

Kondensato susidarymas tarp stiklų stiklo pakete yra viena nemaloniausių ir erzinančių problemų. Tai ne tik trikdo vaizdą pro stiklą – išgaravus kondensatui gali likti dėmių ant stiklo paviršiaus stiklo paketo viduje. Šio kondensato susidarymas rodo, kad pažeistas stiklo paketo hermetikas. Stiklo paketo hermetikas išlaiko dujas, kuriomis yra užpildytas paketas. Dėl jo stiklo paketas ilgą laiką nepraranda šiluminių savybių. Dažniausiai hermetiko nesandarumas – tai stiklo paketo gamybos defektas. Tokiu atveju, atsižvelgiant į gamintojo teikiamą garantiją, reikia susisiekti su gamintoju – stiklo paketas turi būti pakeistas. Tačiau pasitaiko atvejų, kai hermetiką pažeidžia per didelis vandens kiekis lango viduje, ant rėmo, prie paketo. Jis susikaupia dėl užsikimšusių kondensato išbėgimo ertmių (varčioje jas galite matyti iš apačios). Ilgainiui veikiantis hermetiką vanduo prasiskverbia pro hermetiką, taip paketas pradeda rasoti tarp stiklų. Tokiu atveju paketo defektas nelaikomas garantiniu, o už šią klaidą atsakingas savininkas. Norint išvengti tokios klaidos, reikia prižiūrėti, kad nebūtų užaklintos kondensato nubėgimo ertmės, kad vanduo nepatektų per sienų konstrukcijas į lango vidų (tarp stiklo ir rėmo).

• Kaip reikia vėdinti namus?

Ryte pravėrus langus patartina patalpas vėdinti apie 20 minučių (ypač vonios kambarį ir miegamąjį).
Jeigu Jūsų languose yra orlaidės, jos neužtikrina visiško ir gero patalpų vėdinimo. Vėdinkite kambarius 3-4 kartus per dieną. Jeigu sudarysite skersvėjį – kambariai išsivėdins greičiau. Vėdinkite po maisto ruošimo, pasinaudoję dušu ar vonia.
Vėdindami patalpas, sumažinkite arba išjunkite šildymą. Vėdinant šiltas ir drėgnas oras išeina išorėn. Į patalpą įeina šviežias, šaltas ir sausas oras. Susikaupusiam drėgnam orui šildyti Jūs eikvojate daugiau energijos, nei įšildyti sausą, šviežią orą. Šildykite patalpas tolygiai, jeigu temperatūra naktį yra žemesnė nei 5 °C ir šalčiau, yra tikimybė, kad susidarys kondensatas ant vėsesnių paviršių (sienų kampuose, langų ir pan.)

• Kaip panaikinti drėgmės perteklių?


Patalpas, kuriose nuolat susikaupia per didelė drėgmė (vonia, virtuvė), reikia reguliariai vėdinti. Tai reiškia, kad šių patalpų durys vėdinimo metu turi būti uždarytos, kad drėgnas oras nepasklistų po visą butą. Nevertėtų statyti susidedančių durų tarp vonios ir koridoriaus arba išimti virtuvės duris. Po plovimo ir maisto gaminimo reikia plačiai atidaryti langus, durys turi būti gerai uždarytos. Tos pačios taisyklės taikomos ir miegamajam kambariui. Per naktį kvėpuojant ir per žmogaus odą išsiskiria į orą pakankamai didelis kiekis drėgmės. Drėgmė yra ne tik ore, bet ir ant baldų, patalynės, kilimuose ir užuolaidose. Ją pašalinsite tik reguliariai vėdindami patalpas.

Ieškote geriausių partnerių naujam projektui?

"Aluminum" profilių kokybė garantuoja patrauklų dizainą, energijos vartojimo efektyvumą ir saugumą tiek individualiems klientams, tiek privačiam ir valstybiniam sektoriui.

KONTAKTAI

Technikos g. 10A, Kaunas 51212 TEL.: +370 69 809011 PAŠTAS: aliuminis@stiklita.lt WEB: www.aliuminium.lt

KONTAKTAI

Technikos g. 10A, Kaunas 51212 TEL.: +370 68 507512 PAŠTAS: aliuminis@stiklita.lt WEB: www.aliuminium.lt
Įveskite elektroninio pašto adresą
Jūsų elektroninio pašto adresas sėkmingai įvestas į duomenų bazę